De pakketten voor de voedselhulp worden klaargemaakt.
De pakketten voor de voedselhulp worden klaargemaakt. Foto: Bas Ulehake

Al 170 jaar telt ieder mens bij de Vincentiusvereniging Schijndel

Zorg en Welzijn

SCHIJNDEL | De Vincentiusvereniging, een organisatie die volledig draait op de inzet van vrijwilligers, viert dit jaar haar indrukwekkende 170-jarig jubileum. De vereniging heeft zich over bijna twee eeuwen ontwikkeld tot een belangrijke steunpilaar in de gemeenschap van Schijndel, met als doel de minderbedeelden te helpen. Dit jubileum biedt een unieke kans om terug te kijken op de geschiedenis en ook vooruit te blikken naar de toekomst.

Door: Bas Ulehake

“170 jaar is niet niks,” aldus voorzitter Theo van der Heijden tijdens een gesprek over de aanstaande vieringen. Deze uitspraak vat de betekenis van dit jubileum samen, een tijdspanne waarin veel is veranderd, maar de kernmissie van de vereniging - hulp bieden waar nodig - altijd is gebleven.

De Vincentiusvereniging heeft zich altijd gericht op het voorzien in basisbehoeften zoals voeding, kleding en meubels, maar is ook uniek in haar aanpak om mensen te helpen naar zelfstandigheid. “Wij doen het niet om mensen te verzorgen, maar omdat ze tijdelijk hulp nodig hebben,” legt Manon van Dinther uit, “We kijken hoe we ze kunnen helpen om daardoor weer zelfstandig te kunnen leven.”

Dit jaar wordt er een symposium georganiseerd om het jubileum te vieren. Dit symposium is niet alleen een feestelijke herdenking, maar ook een platform om de toekomstige richting van de vereniging te bespreken. “We kijken naar wat er nodig is in de gemeenschap en hoe we daar als vereniging op kunnen inspelen,” zegt een van de organisatoren. “De maatschappij verandert, en dat vraagt om een continue aanpassing van onze kant.”

Vrijwilligers vormen de ruggengraat van de Vincentiusvereniging. De organisatie draait geheel zonder professionele krachten, wat een unieke dynamiek biedt. “Werken met honderd vrijwilligers betekent dat er honderd verschillende inzichten zijn. Dat is fantastisch, maar je moet dat ook proberen te bundelen,” legt van der Heijden uit. De betrokkenheid en de persoonlijke inzet van elke vrijwilliger maakt de vereniging bijzonder effectief in haar werk.

Het jubileum markeert ook een tijd van reflectie over hoe de vereniging zich in de loop van de jaren heeft aangepast aan de behoeften van de gemeenschap. “Het is interessant om te zien hoe we zijn gegroeid en veranderd. We begonnen met het geven van voedsel en kleding, maar nu kijken we ook naar hoe we eenzaamheid kunnen bestrijden en mensen kunnen helpen om weer deel van de gemeenschap te worden door bij ons vrijwilliger te zijn,” aldus Ton Zandbergen. “De winkel is de grootste bron van inkomsten, en dit allemaal dankzij de inzet van de vrijwilligers.”

Ondanks alle veranderingen blijft één ding consistent: de vereniging ontvangt geen subsidies en is volledig afhankelijk van donaties en de opbrengsten uit hun winkel. “Alles wat we doen, bekostigen we uit onze eigen fondsen en de winkelopbrengsten. Dat maakt ons onafhankelijk en flexibel,” bevestigt een bestuurslid.

De vieringen rond het jubileum zijn niet alleen bedoeld als terugblik, maar ook als een blijk van waardering naar de gemeenschap en de vele vrijwilligers die zich over de jaren hebben ingezet. “We zijn trots op wat we bereikt hebben en dankbaar voor iedereen die heeft bijgedragen aan ons succes,” aldus van der Heijden.

Terwijl de Vincentiusvereniging haar 170-jarig bestaan viert, kijkt ze met optimisme naar de toekomst, klaar om zich aan te passen aan nieuwe uitdagingen en om nog vele jaren een verschil te maken in de levens van de mensen in Schijndel en omstreken. “De toekomst is onvoorspelbaar, maar met de steun van onze gemeenschap en de toewijding van onze vrijwilligers, zijn we voorbereid op alles wat komt,” concludeert de voorzitter vol vertrouwen. Met deze instelling gaat de Vincentiusvereniging haar volgende decennium in, voortbouwend op een sterke traditie van gemeenschapshulp en vrijwilligerswerk.

Binnengekomen kleding wordt gecontroleerd voordat deze de winkel in gaat.
Elektrische apparaten worden gecontroleerd en waar nodig gerepareerd.
Producten voor de voedselhulp worden binnengebracht.
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Uit de krant