Cameraman Jasper Naaijkens filmt Jade, Marijn en moeder Janina van Schie
Cameraman Jasper Naaijkens filmt Jade, Marijn en moeder Janina van Schie Foto:

Indische documentaire met Schijndelse roots

Human Interest 804 keer gelezen

SCHIJNDEL | Een stuk vergeten geschiedenis gegoten in een documentaire. Het bleek een recept voor de meest succesvolle documentaire van 2025 in Nederland. Cameraman Jasper Naaijkens heeft deze – onder andere samen met zijn moeder als regisseuse – gemaakt. Al bijna 60.000 bezoekers kwamen er op af. Zondag 7 december is de laatste echte voorstelling, in Schijndel. 

Door: Freek Vervoort

Volgens Jasper en zijn moeder Hetty was het een beetje nu of nooit. Veel van de Nederlanders met Indische achtergrond zijn oud of overleden. Zij vonden dat het stuk geschiedenis niet verloren mocht gaan. Veel van de productie vond plaats in Schijndel. “Zelf ben ik woonachtig in Schijndel en mijn moeder past veel op mijn kinderen. We kregen het over dit stuk uit de Nederlandse geschiedenis en dat hier op scholen geen aandacht aan gegeven wordt. Toch vertelt dit het verhaal van zo’n 2 miljoen Nederlanders met Indische achtergrond. En Nederland heeft nog veel meer aan die periode te danken. Denk aan de Indische rijsttafel, vuurwerk afsteken en vliegeren. Zelfs de Nijmeegse Vierdaagse is ontstaan vanuit Indische militairen en Amsterdam staat op palen uit Indië. Het is dus een rijke geschiedenis”, legt Jasper meteen een aantal verrassende feiten op tafel. 

In het dagelijks leven is de cameraman beleidsmedewerker kunst en cultuur binnen Meierijstad. Het filmen doet hij in een bepaalde stijl. Die stijl past perfect bij de documentaire. “Geleerd van mijn oom”, geeft hij ruiterlijk toe.

Buiten dat een groot deel van de productie plaatsvond in Schijndel, zijn er meer linken met het dorp. Jasper: “Mijn kinderen spelen een belangrijke, symbolische scene met een vlieger. Daarnaast hebben we een openingsscene van ‘De slimste mens’. Daarvoor heb ik contact gehad met Leonie Steenbakkers. Zij gaf ons de vrije hand en toen mocht ik de hele cameraploeg aansturen. We hebben er een leuke scene van kunnen maken waarin de vooroordelen heel duidelijk in beeld komen. De naam Steenbakkers klonk mij wel bekend in de oren. Ik vroeg aan Leonie of ze uit de buurt kwam, ze vertelde dat ze uit Schijndel komt. Puur toeval, maar wel een extra Schijndelse link.”

Volgens Jasper en Hetty is de documentaire zo succesvol omdat het een onbekend verhaal is. Na de onafhankelijkheid is dit stuk uit de geschiedenis gescheurd en dat is tekenend voor Nederland in die tijd. Er zijn veel mensen met Indische achtergrond, maar ook veel geïnteresseerden van geschiedenis. Juist daarom komen veel mensen hier naartoe. 

De afsluitende voorstelling op 7 december wordt gevierd met onder andere crew, cast en de burgemeester. Er zijn nog enkele kaarten beschikbaar en er zijn zelfs mensen die graag een vorkje meeprikken van de Indische rijsttafel. “Daarmee wordt een vooroordeel een beetje bevestigd, maar we vonden het leuk om dit hieraan toe te voegen. Maar goed ook, want er is veel animo voor. En heel eerlijk gezegd, er is weinig echt Indisch aan een Indische rijsttafel”, lacht Jasper.
Via www.anak-indie.nl zijn de laatste kaarten nog beschikbaar. Na 7 december komt de film beschikbaar via Pathé thuis en op dvd. Op deze manier kan iedereen het stukje vergeten geschiedenis van Nederland toch inzien.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Uit de krant